ārzemēs šodien
Pēc Vācijas DP nometnēm, izklīstot pasaules tāles, 1949. gadā tika nodibinātas jendas ASV, Kanādā un Austrālijā. Visus šos gadus skauti un gaidas ir nepārtraukti strādājuši un pulcējuši bērnus un jauniešus savās vienības.
Kas ir tas spēks un saturs, kas neskatoties uz visādām grūtībām, uztur šīs kustības dzīvas vēl šodien kā aktīvas jaunatnes audzināšanas organizācijas? Atbildi varam meklēt kustību mērķos un audzināšanas principos – veicināt meiteņu un zēnu morālo, intelektuālo un fizisko attīstību, vadot viņu pašdarbību latviski nacionālā garā pēc skautisma un gaidisma darbības principiem. Šos principus deva skautisma un gaidisma dibinātājs lords Roberts Bēden-Pauels, kā jaunatnes audzināšanas sistēmu, kas papildina skolas un mājas audzināšanu.
Lūdzam skatīt atsevišķo jendu un nometņu fotogrāfijas lapā archīvs.
Pēc 2. pasaules kaŗa no Vācijas DP nometnēm sapulcētiem latviešiem radās iespēja izceļot uz Angliju. Sākuma gados lielākā daļa ieceļotāji tika novietoti EVW (European Volunteer Workers) hosteļos, kur tad arī uz bijušo skautu iniciatīvu radās jaunas latviešu skautu vienības. Vienību dalībnieki galvenokārt bija bijušie roveri un vadītāji. Tikai ģimeņu nometnēs radās arī daži mazskautu un skautu vecuma dalībnieki. Darba apstākļiem mainoties, mainās arī dzīves vietas un daudzas vienības pastāv tikai īsāku laiku.
1948.g, vad. Alfrēds Gaujnieks ir izvēlēts kā sakarnieks ASV. Pirmās Amerikas vienības Ņujorkā un Čikāgā saka darboties 1949.g. Vēl vienības dibinātas pirmos gados Misisipi, Grand Rapidos, Indianāpolē, Bostonā, Mineāpolē, Oklahomā, un Milvokos. ASV jenda tika dibināta 1950.g. zem Boy Scouts of America paspārnes.
ASV jenda uzsāk savu kopdarbību ar skautu vadītāju konferenci Čikāgā 1952. g. 4.-5. jūlijā. Konferencē piedalās 33 dalībnieki, kuŗi apspriež kopējo darbību un sadarbību ar Boy Scouts of America un izvēl komisiju latviskas pārbaudījumu programmas izstrādāšanai.
Pēc 2. pasaules kara Austrālijas valdība 1947 gadā noslēdza līgumu ar Starptautisko bēgļu organizāciju (IRO) par baltiešu bēgļu uzņemšanu. Š’ī līguma ietvaros Austrālijā no Eiropas bēgļu nometnēm ieceļoja 19,600 Latvijas pilsoņu. Liela daļa no šiem ieceļotājiem nokļūva ADelaidē, Balaratā, Džīlongā, Melburnā, Sidnejā un citās lielākās pilsētās, kur drīz vien sāk darboties latviešu skautu vienības un izveidojās Austrālijas latviešu skautu jenda. Pusotra gada laikā darbību sāk 13 jaunas skautu vienības.
Tikko ieradušies Kanādā, skautu vadītāji un roveri cenšas turpināt Vācijā ierasto skautošanu. Tādēļ pirmās latviešu skautu vienības radās 1948. gada dzelzceļu un meža strādnieku darba vietās. Parasti tās izbeidza darbību, kad bija nokalpots obligātais darba klaušu gads.